مادر ایران ایرانی مذاکرات افغانستان

مادر: ایران ایرانی مذاکرات افغانستان اخبار سیاست خارجی

گت بلاگز اخبار اجتماعی موکلم از بسیاری از اتهامات مندرج در کیفرخواست مبراست/ بعد از اعلام ختم رسیدگی،

پانزدهمین جلسه پیگیری به پرونده موسوم به فساد نفتی در شعبه 28 دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه و به صورت علنی برگزار شد. 

موکلم از بسیاری از اتهامات مندرج در کیفرخواست مبراست/ بعد از اعلام ختم رسیدگی،

وکیل متهم ردیف سوم: موکلم از بسیاری از اتهامات مندرج در کیفرخواست مبراست/ قاضی مقیسه: بعد از اعلام ختم رسیدگی، ظرف یک هفته حکم صادر می شود

عبارات مهم : پرونده

پانزدهمین جلسه پیگیری به پرونده موسوم به فساد نفتی در شعبه 28 دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه و به صورت علنی برگزار شد.

به گزارش ایسنا، قاضی مقیسه رییس شعبه 28 دادگاه انقلاب در ابتدای جلسه دادگاه با اشاره به لایحه دفاعیه متهم ردیف دوم پرونده گفت: با توجه به برگزاری 14 جلسه علنی که دادگاه وقت به اندازه کافی به متهمان داد، ولی با کمال تعجب در لایحه تقدیمی یکی از وکلای متهمان اعلام شده است که دادگاه وقت کافی در اختیار وکلا قرار نداده است.

موکلم از بسیاری از اتهامات مندرج در کیفرخواست مبراست/ بعد از اعلام ختم رسیدگی،

وی بیان کرد: اینگونه صحبت کردن ها سزاوار وکیل نظام جمهوری اسلامی نیست. هر چیزی را بیان نکنید و این سخنان واهی در شأن وکلا نیست.

قاضی مقیسه بعد از قرائت اتهامات متهم ردیف سوم پرونده از او خواست تا در جایگاه قرار گیرد و از خود دفاع کند.

پانزدهمین جلسه پیگیری به پرونده موسوم به فساد نفتی در شعبه 28 دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه و به صورت علنی برگزار شد. 

حمید فلاح هروی در پاسخ گفت: فعلا وکلایم دفاعیات را ارایه می دهند و خودم در انتهای دادگاه، مطالبی را مطرح می کنم.

میرسجاد سعیدمهر وکیل حمید فلاح هروی متهم ردیف سوم پرونده موسوم به فساد نفتی گفت: دفاعیات خود را به اتفاق مردها مهرشاد و فلاحتی تنظیم کرده ایم که در آخر لایحه ای ارایه می شود.

وی خاطرنشان کرد: بعد از مطالعه دقیق پرونده و استماع دفاعیات مشخص شد که موکلم از بسیاری از اتهامات مندرج در کیفرخواست مبراست و به استناد اسناد پرونده ثابت می کنم آنچه که در خصوص اتهامات موکلم بیان شده است به اتکای مستندات پرونده است و موکلم هیچ نقشی در عملیات کلاهبرداری و پولشویی متهم ردیف اول نداشته که در جریان پیگیری دادسرا از این مساله مهم غفلت شده است هست. نتیجه گیری دادسرا راجع به موکلم اشتباه بوده و آنچه از مستندات ارایه کردیم، گم شده است است.

موکلم از بسیاری از اتهامات مندرج در کیفرخواست مبراست/ بعد از اعلام ختم رسیدگی،

قاضی مقیسه خطاب به وی گفت: دفاعیات موکل تان در پرونده موجود بوده و گم نشده هست. ضمن اینکه در دادگاه قبلی قاضی محترم پرونده این دفاعیات را قبول نکرده و بر اساس آن حکم اعدام صادر کرده هست. در لایحه وکیل آقای شمس جز یکسری اتهامات به دادگاه توصیه دیگری وجود ندارد و از این حرف شما که می گویید اطلاعات گم شده، متوجه می شویم که پرونده را وکلا مطالعه نکرده اند.

سعیدمهر خطاب به قاضی گفت: گلایه ما از دادگاه این است که صد صفحه لایحه دفاعیه آیا نیاز به یک صفحه پاسخ نداشت.

پانزدهمین جلسه پیگیری به پرونده موسوم به فساد نفتی در شعبه 28 دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه و به صورت علنی برگزار شد. 

قاضی مقیسه گفت: قضات دیوان عالی رای صادره راجع به این پرونده را با دقت بررسی و حکم را قبول کرده اند، ولی حالا سه وکیل آقای حمید فلاح هروی حرف هایی می زنید که واقعیت ندارد. اوراق گم نشده و یک خط هم جایی نرفته، شما باید در دادگاه نظام اسلامی درست صحبت کنید، این حرف ها به منزله متهم کردن دادگاه به برداشتن اوراق پرونده هست، اقرار کنید که اشتباه کردید.

سعیدمهر گفت: سابقا این اتهامات در 26 جلسه دادگاه مطرح و هر سه متهم به اعدام محکوم شدند، ولی شعبه تجدیدنظر احکام این دو متهم را به استناد اینکه از اخلال در نظام اقتصادی علم و اطلاع نداشتند، نقض کرده است.

موکلم از بسیاری از اتهامات مندرج در کیفرخواست مبراست/ بعد از اعلام ختم رسیدگی،

وکیل مدافع متهم ردیف سوم پرونده موسوم به فساد نفتی گفت: در کیفرخواست موکلم سه عنوان اتهامی افساد فی الارض و همکاری درکلاهبرداری اچ کی و تامین اجتماعی و همکاری در پولشویی آمده است که مستندات قانونی کیفرخواست تاریخ وقوع جرایم را سال 91 اعلام کرده است.

وی گفت: اولا اتهامات مربوط به جعل های گسترده که به متهم مهم نسبت داده شده است بود حتی یک مورد هم به موکلم نسبت داده نشده بلکه متهم ردیف اول در زیاد اتهامات به تنهایی متهم آشنا شده است هست. به موکلم کلاهبرداری از شرکت نیکو نسبت داده نشده و اتهامات پولشویی موکلم بر اساس اسناد دفتری ثبت شده است که نیاز به بازبینی مجدد دارد.

قاضی مقیسه خطاب به وکیل فلاح هروی گفت: آقای وکیل در جلسات گذشته دادگاه خواب بودید که مطالب خارج از عنوان مطرح می کنید. راجع به عنوان اتهامات موکل تان صحبت کنید و با حرف های خارج از عنوان وقت دادگاه را نگیرید.

سعیدمهر خطاب به قاضی گفت: من در جلسات گذشته خواب نبودم و حتی در 26 جلسه دادگاه گذشته حضور داشتم و آنچه می گویم بر اساس مندرجات کیفرخواست و در دفاع از موکلم است.

مقیسه خطاب به وی گفت: موکل شما جهت چه در تاسیس بانک fiib نقش داشته و پول نفت را کجا برده هست. شما وکیل نظام جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران هستید مراقب سخنانتان باشید.

سعیدمهر گفت: آقای قاضی از پشت کوه نیامده ایم.

قاضی مقیسه گفت: وقت دادگاه را به تخلیات واهی خودتان نگذرانید.

سعیدمهر گفت: از خدا جهت شما طلب صبر می کنم.

سعید مهر وکیل فلاح هروی گفت: آقای زنجانی در تحقیقات بازپرسی اعلام کرده که امضاهای اسکن شده است فلاح به این علت بوده که فلاح در مسافرت بوده، در صورتی که موکلم اصلا این عنوان را نپذیرفته است و عنوان اسکن امضاهای آقای فلاح یک ادعا به وسیله زنجانی هست؛ لذا دادگاه باید از او علت بخواهد و صرفا نباید به بیانات او توجه کند.

قاضی مقیسه در تصویر العمل به این دفاعیات گفت: آقای وکیل بر اساس بیانات خود آقای فلاح او این اجازه را به زنجانی داده است که امضاها را اسکن کند و لذا در پای تمام قراردادها امضای این فرد وجود دارد.

سعیدمهر گفت: حسب تحقیقات انجام شده است این اقدام به وسیله زنجانی صورت گرفته و نشان می دهد که بسیاری از قراردادهای بانکی منعقد شده است دارای تاریخ های غیرواقعی هستند. یعنی در یک روز 11 سند جعلی درست کرده که همگی به وسیله زنجانی بوده و همه این سندها دارای تاریخ های متفاوت بودند.

وی گفت: اگر آقای فلاح به آقای زنجانی اجازه استفاده از امضا داده است جهت چه چیزی بابک زنجانی در یک روز 11 سند با 11 تاریخ متفاوت جعل کرده و این نشان می دهد موکلم از اسکن و سوء استفاده از امضاهایش اطلاع نداشته هست. یکی دیگر از اتهامات موکلم کلاهبرداری از شرکت تامین اجتماعی بوده و حسب بیانات زنجانی او قصد داشته که با خرید شرکت های شرکت تامین اجتماعی ارز به داخل وارد کند و در آن مقطع شرکت تامین اجتماعی به دلایل خاص خود قصد فروش تعدادی از شرکت های خود را داشته هست. همچنین کشور نسبت به وارد شدن ارز در آن شرایط میل به خود را اعلام کرده بود.

وی مدعی شد: موکلم نقشی در ایجاد انگیزه جهت خرید شرکت های تامین اجتماعی به وسیله بابک زنجانی نداشته است.

قاضی مقیسه گفت: موکل شما جهت خرید شرکت های شرکت تامین اجتماعی کار کارشناسی انجام داده و به زنجانی می گفته که کدام شرکت ها سودآور هستند، حتی پای قراردادها و تفاهم نامه ها را نیز امضاء کرده هست. در جریان خرید شرکت های شرکت تامین اجتماعی موکل تان شبانه و به دستور زنجانی از مشهد به پایتخت کشور عزیزمان ایران می آید و چک های صادر شده است به وسیله مرتضوی را از وی تحویل می گیرد؛ لذا نگویید که او در خرید شرکت ها نقشی نداشته هست، لطفا به بیانات موکل تان در جلسات قبلی توجه کنید.

سعیدمهر در دفاع از موکلش گفت: موکلم به علت اینکه عضو هیات مدیره شرکت هلدینگ بوده پای تفاهم نامه ها را امضاء کرده و امضای یک تفاهم نامه به تنهایی جرم نیست.

قاضی مقیسه گفت: اگر موکل شما شریک زنجانی نبود و در کلاهبرداری ها شرکت نداشته، بعد آیا رفته چک ها را از مرتضوی گرفته و به عنوان تسویه بدهی به شرکت نفت داده است.

سعیدمهر گفت: موکلم چک ها را به دستور زنجانی گرفته و به آقای میرکاظمی تحویل داده و میرکاظمی هم در جریان خرید و فروش شرکت های شرکت تامین اجتماعی بوده و موکلم هیچ گونه آگاهی از نیت زنجانی نداشته هست. او حتی نمی دانست که حواله های بانکی زنجانی جعلی هست، حتی کارمندان بانک هم متوجه جعلی بودن حواله ها نشده بودند.

در ادامه فلاحتی یکی دیگر از وکلای متهم ردیف سوم پرونده موسوم به فساد نفتی با حضور در جایگاه گفت: همکاری در کلاهبرداری از شرکت نفت و وزارت نفت جهت موکلم مصداق ندارد؛ لیکن موکلم تمام کارهای خود را به طور کامل گزارش می داده هست. بر اساس قانون هر فردی از راه حیله و تقلب مردم را با روش های متفاوت فریب دهد کلاهبردار محسوب می شود یعنی کلاهبرداری از مردم مد نظر بوده است نه کلاهبرداری از مسئولان کشوری! اگر تحریم ظالمانه نبود هیچ وقت دولتمردان با افراد و شرکت های شخصی معامله نمی کردند و وقت نمی شد که دشمن های به نظام ضربه بزنند.

وی افزود: در کیفرخواست آمده که کلاهبرداری از شرکت اچ کی صورت گرفته، باید پرسید که اگر این شرکت شخصی است بعد اموال بیت المال جهت چه در دست آنها بوده هست. بر اساس قانون مبارزه با پولشویی باید تملک و تصاحبی به وسیله فرد مجرم صورت بگیرد در صورتی که موکلم اصلا تصاحب مالی نداشته است.

بر اساس این گزارش، بعد از بیانات وکیل متهم ردیف سوم پرونده موسوم به فساد نفتی، قاضی مقیسه آخر جلسه دادگاه را اعلام کرد.

قاضی مقیسه: بعد از اعلام ختم رسیدگی، ظرف یک هفته حکم صادر می شود

چهارمین جلسه محاکمه دو متهم پرونده فساد نفتی

پانزدهمین جلسه پیگیری به اتهامات متهمان ردیف دوم و سوم پرونده موسوم به فساد نفتی دقایقی پیش به آخر رسید.

به گزارش ایسنا، با اعلام قاضی مقیسه رییس شعبه 28 دادگاه انقلاب، جلسه امروز (دوشنبه) – 24 مهرماه – آخرین جلسه پیگیری به این پرونده بود.

قاضی مقیسه بعد از آخر پانزدهمین جلسه دادگاه دو متهم پرونده موسوم به فساد نفتی در جمع خبرنگاران گفت: امروز پانزدهمین جلسه پیگیری به اتهامات شرکای بابک زنجانی بود و وکلا لایحه های خود را ارائه دادند و اگر مطلب و توضیحاتی نداشته باشند، مطابق ماده 307 قانون آیین دادرسی کیفری اقدام به صدور حکم خواهد شد.

وی ادامه داد: بعد از اعلام ختم پیگیری به پرونده و مشورت با قضات پرونده، ظرف یک هفته مطابق قانون حکم صادر می شود و حکم صادره ظرف 20 روز قابل فرجام خواهی است.

مقیسه بیان کرد: در جلسه مواجهه زنجانی با شمس و فلاح هروی، وی صریحا اعلام کرد پول دارم و یک ریال نمی دهم و این سخن ضبط شده است است که حکم اعدام جهت وی صادر شده است و اجرای حکم به دست مسولان است.

وی افزود: اگر توضیحاتی را وکلا داشته باشند به شعبه 28 ارایه می دهند و سپس ختم پیگیری به پرونده را اعلام می کنیم.

واژه های کلیدی: پرونده | دادگاه | بابک زنجانی | اخبار اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs